• HOME
  • Vores opdræt
  • Racen
    • Racens historie
    • Racebeskrivelse
    • normaladfærd
    • hyrdehund
    • Racestandard
  • Hunde
    • Avlshunde
    • Pensionister
    • Omplacering
  • hvalpe
  • Galleri
  • Kontakt
  • Blog

3. uge



12. September 2020



Hvalpene er ikke længere døve og blinde. De opfanger hurtigt lyde og stemmer og prøver at lokalisere hvor de kommer fra. De er blevet flyttet fra bryggerset, over i en større ”andelslejlighed”, da hvalpekassen efterhånden var for let at forcere og Lara fik derfor ikke mulighed for hvile.


Motorisk er der sket meget med deres udvikling. de er alle kommet op på alle fire og vralter nu rundt. De er meget aktive når de er vågne og tager gerne en slåskamp med bror eller søster. Deres leg ender oftest med at begge parter vælter rundt da deres balance på nuværende tidspunkt ikke er færdigudviklet.


Lara bruger mindre tid hos hvalpene, og er der kun i korte frekvenser, hvor hun rengøre hvalpene og giver dem en lille pattetår. Resten af tiden opholder Lara sig udenfor ”hvalpegården”, dog stadig inde for rækkevidde, så hun kan holde øje med de små. Lara's tilbagetrækning skyldes at hvalpene så småt er begyndt at få tænder, og når de er sultne kaster de sig over hende som små sultne løver. Af samme årsag vil de fra mandag morgen starte op på et supplerende måltid. Dette for at skåne Lara lidt, og samtidig vænne deres mave til anden føde.


Abba og Gibbs er meget nysgerrige og interesseret i deres nye bofæller. Lara har endnu ikke fuld tillid, så de får ikke lov til at komme tættere på end til hvalpegården.


Hvalpene er i hænder hver dag. De elsker den nærkontakt de kan få og søger hurtigt hen til kassen når man træder ind i lokalet. De fleste bliver helt saglige når man nusser og kløer dem på maven, men alle er de sjove og specielle på hver deres søde facon.



Generel information om hvalpens hvalpens fjedre - syvende uge





Her begynder prægningen på mennesker. Det er vigtigt allerede nu at skabe en positiv tilknytning til mennesket. Jagtinstinkt, lugtesans, dominans og forsvarslyst oparbejdes hos hvalpene gennem leg med hinanden, tæven og mennesker. Hvalpenes leg bliver mere heftig og dominansbetonet, og tævernes leg med hvalpene bliver mere opdragelsesbetonet. Oplevelser og egne oplevelser er vigtige nu.


Monroe
Mynte
Mocca
Mozart
Milo

Puppy gallery.





3. uge